Kadra kursu

Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej

powstał w 1991 r. jako inicjatywa czołowych muzyków tej orkiestry i dotąd funkcjonuje prawie w niezmienionym składzie. Członkowie zespołu (absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie) na co dzień są solistami orkiestry Filharmonii Narodowej (FN), wielokrotnie nagradzanymi i docenianymi; prowadzą także działalność pedagogiczną w placówkach akademickich. Zainteresowanie muzyką kameralną uważają za odpowiednik pracy orkiestrowej, lecz zmultiplikowanej o konieczność wyrafinowanego odtwarzania niuansów artykulacyjnych, dynamicznych i brzmieniowych, umożliwiających implikowanie pełnej palety kolorystycznej orkiestry.

Repertuar zespołu jest wszechstronny i różnorodny. Obejmuje utwory od renesansowych po współczesne, zarówno oryginalne kompozycje, jak i opracowania znanych pozycji z muzyki klasycznej i popularnej. Wiele z nich przygotował puzonista zespołu – Andrzej Sienkiewicz. Kwintet dokonał licznych prawykonań muzyki polskiej, w tym utworów dedykowanych mu (m.in. zarejestrowanych na niniejszej płycie dzieł Benedykta Konowalskiego i Edwarda Sielickiego).

Wszechstronność repertuarowa, mistrzostwo wykonawcze oraz fakt, że instrumenty dęte blaszane rzadko można usłyszeć na krajowych estradach sprawiają, że koncerty kwintetu cieszą się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Zespół występuje w Polsce i za granicą, jest również zapraszany do udziału w festiwalach muzyki kameralnej (m.in. wystąpił podczas „Chopin dans tous ses états” w Paryżu) i w konkursach instrumentów dętych.

Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej tworzą:

Krzysztof Bednarczyk (trąbka) – jeszcze jako student został członkiem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, gdzie współpracował m.in. z legendarnym Stefanem Rachoniem. Od 1984 r. pracuje w Orkiestrze Symfonicznej FN, od 1990 r. jako pierwszy trębacz-solista. Z zespołem tym zagrał ponad 1000 koncertów w macierzystej siedzibie oraz odbył kilkadziesiąt zagranicznych tournées po niemal wszystkich krajach Europy, a także USA, Japonii i Ameryce Południowej. Koncertuje także jako solista (m.in. wykonywał solowe partie z orkiestrami kierowanymi przez Jacka Kaspszyka, Rafała Janiaka czy Mariusza Smolija) i kameralista (m.in. z organistami – Andrzejem Chorosińskim, Krzysztofem Latałą, Wiktorem Łyjakiem). Dokonał licznych nagrań archiwalnych, muzyki współczesnej i filmowej. Prowadzi klasę trąbki w macierzystej uczelni, jest doktorem sztuk muzycznych.

Mariusz Niepiekło (trąbka) – laureat konkursów gry na trąbce w Częstochowie i Gdańsku (I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych w 1993 r.) oraz Konkursu Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy. W orkiestrze Filharmonii Narodowej pracuje od 1987 r. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Jako solista i kameralista występuje na estradach koncertowych w kraju i za granicą, także w ramach prestiżowych festiwali. Wykłada w Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku.

Aleksander Szebesczyk (waltornia) – pracę w orkiestrze FN rozpoczął w wieku 20 lat; wkrótce potem otrzymał stanowisko pierwszego waltornisty i solisty. Z zespołem tym dokonał wielu nagrań muzyki symfonicznej, a także brał udział w licznych tournées koncertowych. Współpracuje także z innymi czołowymi orkiestrami, m.in. z Sinfonią Varsovią, Concerto Avenna czy Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Z wymienionymi zespołami, a także z Nową Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej i Orkiestrą AMFC występował również jako solista. Ponadto aktywnie działa jako kameralista. W dorobku artysty szczególne miejsce zajmuje płyta Quattrocorno, na której wszystkie głosy kwartetu waltorniowego zostały przez niego samodzielnie zarejestrowane. Prowadzi klasę waltorni w UMFC. W 2009 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jest także jurorem ogólnopolskich konkursów waltorniowych i prowadzi kursy mistrzowskie dla młodych waltornistów.

Andrzej Sienkiewicz (puzon) – od kilkunastu lat jest pierwszym puzonistą orkiestry FN, w której rozpoczął pracę jako student (1984). Jest laureatem konkursów w Częstochowie (ogólnopolskie przesłuchania, 1983), Bydgoszczy (Ogólnopolski Konkurs Kameralny, 1985 – z kwartetem puzonowym) i Gdańsku (1986, konkurs solowy). W pamięć i uznanie wielu orkiestr wpisuje się za wykonania partii trąbki basowej w utworach Krzysztofa Pendereckiego, ciesząc się także estymą samego mistrza. Z wielkim powodzeniem aranżuje utwory solowe na instrumenty dęte z akompaniamentem orkiestry, dokonuje również śmiałych transkrypcji literatury na instrumenty dęte, różne zespoły kameralne oraz orkiestrę. Utwory przez siebie skomponowane i aranżowane wykonuje także podczas recitali, które daje w kraju i za granicą. W 2009 r. odbył cykl koncertów z World Orchester for Peace pod dyrekcją Valerego Gergieva – zespołem złożonym z najlepszych muzyków orkiestrowych świata.

Arkadiusz Więdlak (tuba) – od 1991 r. pracuje w orkiestrze FN, gdzie obecnie jest solistą. Jest laureatem licznych konkursów: I miejsca w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych Blaszanych w Olsztynie i Częstochowie (1988, 1991), II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku (1993, 1996), I miejsca w III Międzyuczelnianym Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy (1993). W 1994 r. został także laureatem I miejsca w konkursie o stypendium Yamahy. W latach 2005–2018 prowadził klasę tuby w Zespole Szkół Muzycznych w Warszawie; od 2013 r. wykłada w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Może Ci się również spodoba